Wygraj bon do księgarni – wyniki konkursu

Kilka dni temu zakończył się konkurs, w którym do wygrania były bony do księgarni Livro.pl.

Czas na wyniki!

Przysłaliście nam mnóstwo świetnych zgłoszeń i mieliśmy nie lada wyzwanie, by wybrać 3 zwycięskie odpowiedzi na pytanie:

Jaką książkę i dlaczego chciałabyś / chciałbyś podarować komuś bliskiemu?

Ale nie przedłużając…

I miejsce – bon na 150 zł na ofertę księgarni Livro.pl zdobywa

Paulina Łuczak

Odpowiedź konkursowa:

Prawdę mówiąc, ja już ją zamówiłam. I do nas idzie. Przytupuję i przebieram niecierpliwie nóżkami. Notabene, znalazłam tę pozycję właśnie w księgarni Livro. „Heban” Ryszarda Kapuścińskiego to ponad 300 stron czytelniczej podróży dedykowanych mojemu Tacie.

Dlaczego?

Bo chcę ofiarować mojemu Ojcu coś co będzie mu bliskie, zaczaruje wyobraźnię!

Tata. Mój Tata. Budujemy naszą relację na nowo, łatamy w niej dziury. Wiele było w naszych stosunkach żalu, wzajemnego niezrozumienia i poczucia zagubienia. Dystans. Surowy, wymagający, oczekujący stałego rozwoju człowiek. Jest…i trochę go nie ma.

Człowiek – mapa, człowiek – nawigator, genialny przewodnik.

Jako dorosła osoba bardziej go rozumiem – rejestruję, że najwięcej wymagał zawsze od siebie. Od siebie zaczynał twarde, zero – jedynkowe oceny.

Mój Tata, niestrudzony podróżnik. Wiecznie z mapą, zawsze w podróży lub podróż planujący. Często nieobecny. Skupiony na ścieżce, celu, drodze, odkrywaniu. Mój Tata – nieustraszony, odporny na niewygody, zmiany temperatury, niekorzystne zwroty akcji, przykre niespodzianki gdzieś daleko het het.

Mój Tata wstający przed świtem, obserwujący świat z przedniego siedzenia i zza szyby pociągu.

Mój Tata – encyklopedia. Rzeki, stolice, mniejsze-większe miasta, województwa i regiony, tundry i tajgi, jeziora i góry – wszystkie chciały należeć do niego. Może nie dał im po prostu wyboru.

Prowadził/prowadzi klasztorne życie – jest minimalistą. Dobytku, rzeczy zawsze tyle tylko ile uda się unieść, spakować, zebrać. Kolekcjonuje tylko i wyłącznie przedmioty mądre i utylitarne (nic przypadkowego). Ceni porządne tworzywa, wiecznotrwałość i surowość. Czyta (tylko i wyłącznie) publikacje, które poszerzają horyzonty, prowadzą i wymagają od odbiorcy zaangażowania.

Nie cieszą go prezenty i potrafi bezlitośnie to okazać. Zazwyczaj są nietrafione. W życiu nomady takie obiekty to zbędny balast, źle zainwestowane środki.

Wiem, że chciał przeczytać książkę Ryszarda Kapuścińskiego. Wiem ile ma wspólnego z polskim słynnym reporterem – podróżnikiem. Czuję, że to będzie podarunek naprawdę trafiony, sentymentalny. Poznam to po fakcie, że będzie tę książkę czytał wiele razy. Będzie przekładał zakładkę zrobioną z jakiejś starej pocztówki lub zdjęcia z lat 60. Będzie to robić lekko już drżącymi palcami (mając w pamięci czasy kiedy były nieomylne).

Wzrusza mnie bardzo fakt, że widzę jak Tata stara się do mnie dotrzeć, złagodnieć, zmiękczyć surową twarz. Dziwi mnie fakt, że dziedziczę po nim (i odnajduję w sobie) wszystkie te cechy, których tak nienawidziłam. Nabieram wówczas pokory.

Myślę, że zbliżające się Święta będą świetną okazją, by zaoferować sobie czas, miłość i piękną publikację, która mojego Tatę ucieszy i zainteresuje.

PS. Jeśli wygram bon to znajdę dla niego coś jeszcze! Podobno wybiera się zobaczyć ruiny Pałacu Dioklecjana w tym przyszłym roku…. Chcę go jakoś wyekwipować!


II miejsce – bon na 100 zł na ofertę księgarni Livro.pl zdobywa

Paulina Grzymska

Odpowiedź konkursowa:

Droga Przyjaciółko,

piszę do Ciebie te słowa.

Wciąż kreślę, zmieniam zdanie i znów zaczynam od nowa…

Jesteś TAM, a ja TU, choć kiedyś byłyśmy TU razem. Snułyśmy plany, marzenia…

Lecz było to złudnym obrazem.

Szłyśmy tą samą drogą, lecz ścieżki wybrałyśmy inne.

Odwracam się myśląc, że jesteś.

Niestety,

wrażenie to mylne.

Poróżniło nas wiele.

Wierzę, że połączy jedno.

Miłość do książek.

Pamiętasz?

Naszego życia sedno.

Znam powieść idealną, jakby dla nas pisaną. Może przeczytasz, zrozumiesz i łzy Ci w oczach staną?

Może wybuchniesz śmiechem, przypomnisz sobie jeszcze, jak na myśl o głupotach, miałyśmy niemal dreszcze. Może ożyje w Tobie więź, która nas łączyła? Może znowu poczujesz, jak cenna ta przyjaźń była…

„To, co nas dzieli” Anna McPartlin stworzyła – historię o przyjaźni, co rozłąkę przeżyła.

Dwadzieścia lat bez siebie, aż w końcu się znalazły – na przekór wszelkim prawom, drugi raz do tej rzeki wlazły.

To książka pełna nadziei, o przewrotności losu, z uśmiechem i mądrością, bez zbędnego patosu.

To się tak skończyć nie może, więc chcę Ci ją podarować, bo nadal jeszcze wierzę, że da się nas uratować!

Najdroższa przyjaciółko,

przeczytaj ją.

Tak po prostu.

Dajmy sobie tę szansę, nie palmy jeszcze mostu.

Pomyśl o mnie cieplej, gdy będziesz przewracać strony i wiedz, że ja w tę przyjaźń wciąż wierzę.

Ten rozdział nie jest skończony.


III miejsce – bon na 50 zł na ofertę księgarni Livro.pl zdobywa

Grzegorz Sokołowski

Odpowiedź konkursowa:

Oto CURRICULUM VITAE książki ,,Mały Książę” – przedstawione tu fakty doskonale zaświadczają, że jest to idealna książka na prezent.

Imię i nazwisko: Mały Książę

Imię i nazwisko ojca: Antoine de Saint-Exupéry

Data urodzenia: 06.04.1943 r.

Najważniejsze umiejętności: Potrafię wzruszać nawet najbardziej twarde serca. Pobudzam do myślenia i twórczej egzystencji. Kształtuję właściwe uczucia. Mam duże doświadczenie w nawiązywaniu i podtrzymywaniu prawdziwej miłości i przyjaźni. Potrafię zachwycić Czytelnika, wprawić go w zdumienie i dobry nastrój. Mam duże doświadczenie w motywowaniu innych do działania. Asertywnie rozwiązuję problemy, podsuwam możliwości wyjścia z kryzysu, podpowiadam jak uczynić swe życie lepszym.

Współpraca z innymi osobami: Potrafię nawiązać trwałe relacje z Czytelnikiem, jestem otwarta na nowe znajomości i chętnie tworzę więzi z poznanymi ludźmi, którzy często do mnie powracają. Wciągam i przyciągam. Doskonale opanowałam wiedzę o ludzkiej osobowości, uczuciach i reakcjach na życiowe sytuacje. Twórczo zarządzam myślami Czytelnika. Organizuję burzę mózgów. Potrafię prawidłowo ocenić sytuację. Mam zdolności analityczne.

Doświadczenie zawodowe: Pracowałam w niemal wszystkich krajach świata, ukazując się w 270 językach i dialektach, w których zostałam wydana i swobodnie rozmawiam do dzisiaj.

Zainteresowania: człowiek, uczucia, uniwersalne wartości, więzi międzyludzkie, poznawanie nowych krain, uprawa róż.

Dodatkowe kwalifikacje: Wzbudzam w ludziach ciągłe pragnienie powrotu do lektury. Nie można o mnie łatwo zapomnieć. Dociekliwie szukam odpowiedzi na pytania. Zyskałam uznanie w opiniach wielu recenzentów i krytyków literackich. Doceniło mnie ponad 140 milionów Czytelników na całym świecie.

 

Gratulujemy!

Do zwycięzców powędrowały e-maile ze szczegółami realizacji bonu. Wszystkim bardzo dziękujemy za zgłoszenia i zapraszamy do udziału w naszych pozostałych konkursach – trwa na przykład akcja #książkoholikpoluje, w której co miesiąc rozdajemy zestaw 4 książek.